Arts

2024 Critics Choice Awards Winners List – The Hollywood Reporter


The 2024 Critics Choice Awards are being handed out Sunday evening.

Chelsea Handler is hosting the ceremony, the place America Ferrera will likely be introduced with the eighth annual SeeHer Award and Harrison Ford will likely be honored with a lifetime achievement award.

Award winners throughout the movie and TV classes will likely be revealed in the course of the 2024 Critics Alternative Awards, airing reside on The CW.

On the movie aspect, Barbie leads with 18 noms. Oppenheimer and Poor Issues scored the second most nominations with 13 nods every, adopted by Killers of the Flower Moon, which landed 12 nominations.

Within the TV classes, The Morning Present leads with six nominations, adopted by Succession with 5.

The checklist (under) of this yr’s 2024 Critics Alternative Awards nominees will likely be up to date because the winners are introduced reside. Refresh for the most recent.

BEST PICTURE

American Fiction
Barbie
The Shade Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Previous Lives
Poor Issues
Saltburn

BEST ACTOR

Bradley Cooper – Maestro
Leonardo DiCaprio – Killers of the Flower Moon
Colman Domingo – Rustin
Paul Giamatti – The Holdovers
Cillian Murphy – Oppenheimer
Jeffrey Wright – American Fiction

BEST ACTRESS

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller – Anatomy of a Fall
Greta Lee – Previous Lives
Carey Mulligan – Maestro
Margot Robbie – Barbie
Emma Stone – Poor Issues

BEST SUPPORTING ACTOR

Sterling Okay. Brown – American Fiction
Robert De Niro – Killers of the Flower Moon
Robert Downey Jr. – Oppenheimer (WINNER)
Ryan Gosling – Barbie
Charles Melton – Could December
Mark Ruffalo – Poor Issues

BEST SUPPORTING ACTRESS

Emily Blunt – Oppenheimer
Danielle Brooks – The Shade Purple
America Ferrera – Barbie
Jodie Foster – Nyad
Julianne Moore – Could December
Da’Vine Pleasure Randolph – The Holdovers (WINNER)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Abby Ryder Fortson – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Ariana Greenblatt – Barbie
Calah Lane – Wonka
Milo Machado Graner – Anatomy of a Fall
Dominic Sessa – The Holdovers (WINNER)
Madeleine Yuna Voyles – The Creator

BEST ACTING ENSEMBLE

Air
Barbie
The Shade Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer

BEST DIRECTOR

Bradley Cooper – Maestro
Greta Gerwig – Barbie
Yorgos Lanthimos – Poor Issues
Christopher Nolan – Oppenheimer
Alexander Payne – The Holdovers
Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Samy Burch – Could December
Alex Convery – Air
Bradley Cooper & Josh Singer – Maestro
Greta Gerwig & Noah Baumbach – Barbie
David Hemingson – The Holdovers
Celine Music – Previous Lives

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Kelly Fremon Craig – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Andrew Haigh – All of Us Strangers
Twine Jefferson – American Fiction
Tony McNamara – Poor Issues
Christopher Nolan – Oppenheimer
Eric Roth & Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

BEST CINEMATOGRAPHY

Matthew Libatique – Maestro
Rodrigo Prieto – Barbie
Rodrigo Prieto – Killers of the Flower Moon
Robbie Ryan – Poor Issues
Linus Sandgren – Saltburn
Hoyte van Hoytema – Oppenheimer

BEST PRODUCTION DESIGN

Suzie Davies, Charlotte Dirickx – Saltburn
Ruth De Jong, Claire Kaufman – Oppenheimer
Jack Fisk, Adam Willis – Killers of the Flower Moon
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Barbie
James Worth, Shona Heath, Szusza Mihalek – Poor Issues
Adam Stockhausen, Kris Moran – Asteroid Metropolis

BEST EDITING

William Goldenberg – Air
Nick Houy – Barbie
Jennifer Lame – Oppenheimer
Yorgos Mavropsaridis – Poor Issues
Thelma Schoonmaker – Killers of the Flower Moon
Michelle Tesoro – Maestro

BEST COSTUME DESIGN

Jacqueline Durran – Barbie
Lindy Hemming – Wonka
Francine Jamison-Tanchuck – The Shade Purple
Holly Waddington – Poor Issues
Jacqueline West – Killers of the Flower Moon
Janty Yates, David Crossman – Napoleon

BEST HAIR AND MAKEUP

Barbie
The Shade Purple
Maestro
Oppenheimer
Poor Issues
Priscilla

BEST VISUAL EFFECTS

The Creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Not possible – Useless Reckoning Half One
Oppenheimer
Poor Issues
Spider-Man: Throughout the Spider-Verse

BEST COMEDY

American Fiction
Barbie
Bottoms
The Holdovers
No Arduous Emotions
Poor Issues

BEST ANIMATED FEATURE

The Boy and the Heron
Elemental
Nimona
Spider-Man: Throughout the Spider-Verse
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Want

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Anatomy of a Fall
Godzilla Minus One
Excellent Days
Society of the Snow
The Style of Issues
The Zone of Curiosity

BEST SONG

“Dance the Evening” – Barbie
“I’m Simply Ken” – Barbie
“Peaches” – The Tremendous Mario Bros. Film
“Highway to Freedom” – Rustin
“This Want” – Want
“What Was I Made For” – Barbie

BEST SCORE

Jerskin Fendrix – Poor Issues
Michael Giacchino – Society of the Snow
Ludwig Göransson – Oppenheimer
Daniel Pemberton – Spider-Man: Throughout the Spider-Verse
Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon
Mark Ronson, Andrew Wyatt – Barbie

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)
The Diplomat (Netflix)
The Final of Us (HBO | Max)
Loki (Disney+)
The Morning Present (Apple TV+)
Star Trek: Unusual New Worlds (Paramount+)
Succession (HBO | Max)
Successful Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Kieran Culkin – Succession (HBO | Max)
Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
Timothy Olyphant – Justified: Metropolis Primeval (FX)
Pedro Pascal – The Final of Us (HBO | Max)
Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)
Jeremy Sturdy – Succession (HBO | Max)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jennifer Aniston – The Morning Present (Apple TV+)
Aunjanue Ellis – Justified: Metropolis Primeval (FX)
Bella Ramsey – The Final of Us (HBO | Max)
Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
Sarah Snook – Succession (HBO | Max)
Reese Witherspoon – The Morning Present (Apple TV+)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)
Billy Crudup – The Morning Present (Apple TV+) (WINNER)
Ron Cephas Jones – Fact Be Instructed (Apple TV+)
Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)
Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Nicole Beharie – The Morning Present (Apple TV+)
Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix) (WINNER)
Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
Celia Rose Gooding – Star Trek: Unusual New Worlds (Paramount+)
Karen Pittman – The Morning Present (Apple TV+)
Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO | Max)
The Bear (FX)
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Poker Face (Peacock)
Reservation Canines (FX)
Shrinking (Apple TV+)
What We Do within the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Invoice Hader – Barry (HBO | Max)
Steve Martin – Solely Murders within the Constructing (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do within the Shadows (FX)
Drew Tarver – The Different Two (HBO | Max)
Jeremy Allen White – The Bear (FX)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Canines (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Bridget Everett – Any individual Someplace (HBO | Max)
Devery Jacobs – Reservation Canines (FX)
Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do within the Shadows (FX)
James Marsden – Jury Obligation (Amazon Freevee)
Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX) (WINNER)
Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Canines (FX)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
Meryl Streep – Solely Murders within the Constructing (Hulu) (WINNER)
Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

Beef (Netflix)
Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Fargo (FX)
Fellow Vacationers (Showtime)
Classes in Chemistry (Apple TV+)
Love & Dying (HBO | Max)
A Homicide on the Finish of the World (FX)
A Small Gentle (Nationwide Geographic)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

The Caine Mutiny Courtroom-Martial (Showtime)
Finestkind (Paramount+)
Mr. Monk’s Final Case: A Monk Film (Peacock)
No One Will Save You (Hulu)
Quiz Woman (Hulu) (WINNER)
Actuality (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Matt Bomer – Fellow Vacationers (Showtime)
Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)
Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Final Case: A Monk Film (Peacock)
Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Courtroom-Martial (Showtime)
Steven Yeun – Beef (Netflix) (WINNER)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Carla Gugino – The Fall of the Home of Usher (Netflix)
Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)
Brie Larson – Classes in Chemistry (Apple TV+)
Bel Powley – A Small Gentle (Nationwide Geographic)
Sydney Sweeney – Actuality (HBO | Max)
Juno Temple – Fargo (FX)
Ali Wong – Beef (Netflix) (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jonathan Bailey – Fellow Vacationers (Showtime) (WINNER)
Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
Jesse Plemons – Love & Dying (HBO | Max)
Lewis Pullman – Classes in Chemistry (Apple TV+)
Liev Schreiber – A Small Gentle (Nationwide Geographic)
Justin Theroux – White Home Plumbers (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Maria Bello – Beef (Netflix) (WINNER)
Billie Boullet – A Small Gentle (Nationwide Geographic)
Willa Fitzgerald – The Fall of the Home of Usher (Netflix)
Aja Naomi King – Classes in Chemistry (Apple TV+)
Mary McDonnell – The Fall of the Home of Usher (Netflix)
Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

Cut price (Paramount+)
The Glory (Netflix)
The Good Moms (Hulu)
The Interpreter of Silence (Hulu)
Lupin (Netflix)
Masks Woman (Netflix)
Transferring (Hulu)

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO | Max)
Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)
Star Trek: Decrease Decks (Paramount+)
Younger Love (HBO | Max)

BEST TALK SHOW

The Graham Norton Present (BBC America)
Jimmy Kimmel Reside! (ABC)
The Kelly Clarkson Present (NBC)
Final Week Tonight with John Oliver (HBO | Max)
Late Evening with Seth Meyers (NBC)
The Late Present with Stephen Colbert (CBS)

BEST COMEDY SPECIAL

Mike Birbiglia: The Previous Man and the Pool (Netflix)
Alex Borstein: Corsets & Clown Fits (Prime Video)
John Early: Now Extra Than Ever (HBO | Max)
John Mulaney: Child J (Netflix)
Trevor Noah: The place Was I (Netflix)
Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)



Source link

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *